GÜNÜBİRLİK CERRAHİ - Prof. Dr. Ali AVANOĞLU
Prof. Dr. Ali Avanoğlu Çocuk Üroloji İzmir
hipospadias,çocuk üroloji izmir, ali avanoğlu
394
page-template-default,page,page-id-394,bridge-core-2.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-
 

GÜNÜBİRLİK CERRAHİ

Çocuk ürolojisi ameliyatlarının büyük çoğunluğu günübirlik cerrahi prensipleriyle yapılır. Günübirlik cerrahide esas, çocuğun ameliyat öncesi ve sonrası hastanede mümkün olan en kısa süre kalmasıdır. Böylece hastanenin çocuk üzerindeki kötü etkileri mümkün olduğunca azaltılmış olur. Hem hastane stresi ve hem de hastane enfeksiyonları riski azaltılmış olur. Çocuğunuz hastaneye aç olarak getirilir, ameliyat olur ve birkaç saatlik bir ayılma ve derlenme süresinden sonra eve gönderilir. Günübirlik cerrahiye uygun olan ameliyatlar, 3 saatten kısa süren ameliyatlardır. Bu uygulamanın yapılabilmesi için hastanın ameliyat gereksinimi gösteren hastalığı dışında başka bir hastalığının bulunmaması gerekir. Aile tarafından önemsenmeyen küçük ek rahatsızlıklar bile ameliyata engel oluşturur. Ameliyat öncesi çocuğunuzun mutlak aç olması gerekir. Anne ve babalar genellikle bu açlık süresinden rahatsızlık duyarlar. Ameliyat öncesi çocuğun su dahil herhangi bir şey yiyip içmesi ameliyatın iptal edilmesine neden olur. Çocuğunuzun ameliyatının iptal edilmesine neden olan durumlar şunlardır:

  1. Ameliyat öncesi 3 hafta içerisinde bulaşıcı hastalık geçirmiş olmak
  2. Ameliyat günü üst solunum yolu enfeksiyonu buluguları olmak (soğuk algınlığı, öksürük, burun akıntısı, ateş).
  3. Sağlığında herhangi bir değişiklik olması (ishal, döküntü veya kusma)

Çocuklarda genel anestezi güvenlidir. Çok küçük enfeksiyonlar bile hastanızın genel anestezi altında problemler yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle ameliyat günü hastanıza anestezi uygulayacak anestezi uzmanı çocuğunuzu muayene eder ve ameliyatı iptal edebilir. Bu durumda hastanızın durumu değerlendirilerek yeni bir ameliyat randevusu ayarlanır.