KASIK FITIĞI
Prof. Dr. Ali Avanoğlu Çocuk Üroloji İzmir
hipospadias,çocuk üroloji izmir, ali avanoğlu
359
post-template-default,single,single-post,postid-359,single-format-standard,bridge-core-2.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-,elementor-page elementor-page-359

KASIK FITIĞI

KASIK FITIĞI

Çocuk kasık fıtıklarının tedavisi daima ameliyattır.

Çocuklarda kasık fıtığı ameliyat edilmezse çok ağır komplikasyonlara neden olabilir. Bunların en önemlisi barsak düğümlenmesidir ve bu durum da çok acil ameliyat gerektirir. 

Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı çok güvenli ve ameliyat sonrası bakım çok rahat ve konforludur. 

Anne karnında testis böbreklerin bulunduğu düzeyden aşağıya inerken, yapışık olduğu karın zarını bir boru şeklinde kendisi ile birlikte torbalara (scrotum) sürükler. Sonuçta karın boşluğunu testis çevresine bağlayan boru şeklinde bir yapı oluşur (processus vaginalis). Bu kanal doğum sonrasında hemen kapanır. Eğer kapanmaz ve açık kalırsa bu kanalın içerisine barsaklar girer ve bu barsak kitlesi kasık bölgesi ve torbada bir şişlik oluşturur. Bu duruma kasık fıtığı diyoruz. Eğer bu kanal kapanmadı ama çok darsa, içerisine barsaklar giremiyor ama karın içi sıvısı giriyor ve torbaları şişiriyorsa, bu duruma da hidroseldenir. Hidrosel ile fıtık arasındaki tek fark kanalın çapıdır. Fıtık varsa hemen hidrosel varsa 2 yaşında ameliyat uygulanır. Ameliyatın özü, kasık kanalı içerisinde açık kalan karın zarı kanalının bağlanmasıdır. 

Miyadında doğan bebeklerin yaklaşık %3’ünde kasık fıtığı mevcuttur. Yüzde 60’ı sağ tarafta yerleşir. Prematürelerde daha sıktır. Oğlan bebeklerde daha sıktır. 

Kasık fıtığı doğum sırasında gözlenmediyse, çoğunlukla aile tarafından fark edilir. Çoğunlukla kasık bölgesinde, bazen da torbalarda, ağlamakla artan bir şişlik mevcuttur. Çoğu kez bebek ağlayarak ağrının varlığına işaret eder. Olguların %10’unda fıtık iki taraflıdır. 

Teşhis için uzmanın muayenesi esastır. Muayene sırasında eğer şişlik elle karın içerisine itilemiyorsa, bu durum “boğulmuş kasık fıtığı” olarak isimlendirilir ve acil cerrahi müdahale gerektirir. Muayene sırasında eğer şişlik yoksa (daha önce kaybolduysa), elle “ipek bulgusu” denilen, kanalın açık olduğuna işaret eden bulgu tespit edilmeye çalışılır. Bazen hidrosel ve fıtık ayrımı güç olabileceği gibi, birlikte inmemiş testis de bulunabilir. 

Kasık fıtığı ailesel yatkınlık  gösterir ve bazı sendromlarda daha sık görülür. 

Tanı konduktan sonra herhangi bir laboratuvar veya görüntüleme incelemesine gerek yoktur.

Tedavi genel anestezi altında uygulanan bir günübirlik cerrahidir. Kasık kanalı açılarak, karın zarı kanalı bağlanır. Ameliyat acil değil ama aceledir. Tanı konur konmaz ameliyat günü kararlaştırılmalıdır. Hidroselde doğal olarak boğulma riski olmadığından kendiliğinden kapanması beklenebilir. Hidrosellerin %60’ı 1 yaşında, %80’i ise iki yaşında kendiliğinden kaybolur. Kaybolmayanlar yine fıtık gibi ameliyat edilir. 

Ameliyat sonrasında ağrı olmaz, pansumana veya dikiş almaya gerek yoktur. Bazen sonradan karşı tarafta da fıtık çıkar ve bu durum yine ameliyat gerektirir.

KASIK FITIĞI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR 

Kasık fıtığı belirtileri (bebeklerde kasık fıtığı nasıl anlaşılır?)

Ağlama veya bazen istirahat halinde bebeğin kasık bölgesi veya torbasında şişlik meydana gelir.

Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı ne kadar sürer ?

Kasık fıtığı ameliyatı genellikle 1 saat kadar sürer.

**** AKLINIZA TAKILAN FARKLI SORULAR VAR İSE AŞAĞIDAKİ LİNKLER ÜZERİNDEN BİZİ ÇEKİNMEDEN HEMEN ARAYABİLİR YADA WHATSAPP ÜZERİNDEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ..